RSS
 

Z cyklu dobre rady: jak zagospodarować wczorajsze ziemniaki

09 wrz

Ile to razy mama wyrzucała stare ziemniaki, bo jakoś nikt nie miał na nie ochoty. Niby wiedziałam, że można coś z nimi zrobić, ale wydawało mi się, że jest to trudne i pracochłonne. Okazuje się jednak, że wcale nie. Kluski śląskie, kopytka czy knedle – zasada ta sama. Potrzebujemy wczorajsze ziemniaki, mąkę, jajko, ewentualnie owoce lub inne dodatki. Czas przygotowania w zależności od ilości ziemniaków 10-15 min, knedle trochę dłużej.

Kluski śląskie – dość gładkie ale wg mnie dość gumowate (ale może to kwestia braku wprawy). Świetne do sosów mięsnych, ale i z masełkiem są smaczne.

Do zrobienia klusek śląskich potrzebujemy ugotowane ziemniaki i mąkę ziemniaczaną. Moja teściowa nie dodaje nawet jajka, a i tak świetnie wychodzą, ale ja wolę dać małe jajko, bo ciasto się lepiej klei. Ziemniaki przeciskamy przez praskę lub dobrze rozdrabniamy widelcem i troszkę je uklepujemy w naczyniu. 1/4 ziemniaków odkładamy na bok i w ich miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. W tym miejscu można dodać jajko, ale nie trzeba. Ja czasami dodaję resztki, np. samo białko, które mi zostało. Całość ziemniaków z mąką i jajkiem wyrabiamy na gładkie ciasto, robimy rulonik i kroimy na równe kawałeczki. Z każdego kawałeczka formujemy kulki, które lekko spłaszczamy i robimy w nich wgłębienia. Kluski wrzucamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy od wypłynięcia 2-3 minuty.

Kopytka, knedle – moim zdaniem smaczniejsze. Robi się je z mąki pszennej. Jaką macie taką dajcie – krupczatka, tortowa czy wrocławska, każda się nada.

Przygotowanie dokładnie jak wyżej, choć mąki dosypuję dopóki ciasto klei się do rąk. Gdy przestaje się kleić to znaczy, że już mąki zdecydowanie wystarczy. Z ciasta formuję wałeczki i gotuję jak wyżej. Można też ciasto rozwałkować na płasko i szklanką powycinać kółka, w które wkładamy owoce (np. truskawki lub śliwki) lub inny farsz, zalepiamy, formujemy kulki i mamy knedle, ale to wersja bardziej pracochłonna.

Surowe knedle spokojnie można mrozić. Radzę przy tym każdą sztukę dobrze obtoczyć w mące, bo później mniej się kleją do siebie.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Dobre rady, Konkrecik, Na słodko

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz